سلام . الان یادمم نیست که اولین بار این جمله ( آزموده را آزمودن خطاست ) رو از کی شنیدم و اصلا سر چه موضوعی بود ولی از وقتی یادمه و تقریبا از همه کسایی که باهاشون برخورد داشتم اینو بارها و بارها شنیدم . چیزی که برام جالبه اینه که تقریبا همه از این مثل تو حرفا و تمثیلاشون استفاده میکنن و من موندم که اینو برای کی استفاده میکنن ؟؟؟ .

معمولا جملات تحذیری وقتی تاثیر داره که شنونده از لحاظ روانی به باور اون تحذیر رسیده باشه و مهمترین علت به باور رسیدن شنونده ، عدم تناقض گوینده در رفتار و گفتارش هست . یعنی وقتی مثلا با سرعت 130 کیلومتر و بیشتر رانندگی میکنی و تا الان حد اقل سه تا تصادف شدید هم داشتی چطوری انتظار داری طرف مقابلت که از همه اون وقایع مطلع هست بشینه پای صحبتت و نصیحتت درباره رانندگی با سرعت مجاز رو بگوش جان نیوش کنه و مهمتر از اون قلبا باورش کنه و خودش آزموده شما رو مورد آزمایش قرار نده ؟

 بنظرم هیچ وقت این مثل از حد لقلقه زبان فراتر نمیره و همه خودشون رو علی رغم اطلاع از خطرات و نادرستی اون کار از بقیه مجزا میدونن و فکر میکنن این قائده برای اونا صدق نمیکنه و خطری اونا رو تهدید نمیکنه یا ضرری برای اونا دربر نداره . متاسفانه این فرهنگ در جوامع شرقی و علی الخصوص خاورمیانه بیشتر دیده میشه و تقریبا در همه شئون زندگی دیده میشه . از اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا دوستی با افراد ناباب و عدم تحرک کافی و کنار گذاشتن ورزش و مصرف بی رویه مواد پر کالری و عدم توجه کافی به سلامتی و بهداشت فردی و ...

بی توجهی به تجربه های تلخ و البته ارزشمند دیگران حتی در عالم سیاست هم به وفور دیده میشه و آدم ناخواسته این مثل ( آزموده را آزمودن خطاست ) به ذهنش میرسه . دیدین گاهی وقتها انتظار یک خطای تکراری رو از شخص خاصی ندارین ولی همون خطا یا اشتباه صورت میگیره ؟ به نظرم پاسخش ساده س : چه بخواین و چه نخواین اون آدم و همه آدم ها خودشون رو برتر از اون میدونن از کار مشابهشون همون نتیجه بد حاصل بشه و عملکرد خودشون رو کاملتر و خالی از اشکال میبینن .

موضوع پست جدیدم برمیگرده به اینکه خودم رو درگیر کاری کردم که خودم عقلا و قلبا اعتقاد دارم اشتباهه و صد البته رهایی از اون برام مدتها زمان می بره . حالا دردسر های اقتصادیش بماند .

یه وقت فکر بد نکنین . البته میتونین تو بیست سوالی شرکت کنین و کشفش کنین و به برنده هم جایزه نفیسی تعلق میگیره !! ضمنا تعیین برنده و نوع جایزه و اعلام جواب صحیح توسط مدیر محترم وبلاگ بوده و هیچ اعتراضی پذیرفته نخواهد بود .+ نوشته شده در جمعه هشتم شهریور ۱۳۹۲ساعت 17:37 توسط یه بابای خوب |